Soľný mostík v zmäkčovači - čo to je a ako zabrániť jeho tvorbe?

Soľný mostík v zmäkčovači - čo to je a ako zabrániť jeho tvorbe?

Publikovaný 05/09/2022

Soľný mostík v zmäkčovači - čo to je a ako zabrániť jeho tvorbe?

Počas prevádzky zmäkčovača vody sa môže stať, že sa v nádrži vytvorí takzvaný soľný mostík. Môže to mať za následok nedostatočné zmäkčenie vody zariadením. Čo robiť, keď takáto situácia nastane a ako zabrániť opätovnému vzniku soľného mostíka?

Čo je soľný mostík a ako vzniká?

Soľný mostík vytvára priestor medzi vodou a soľou nad ňou. Tento jav spôsobuje, že soľ sa nerozpúšťa vo vode, čo má za následok nedostatok soľného roztoku potrebného na regeneráciu iónomeničového lôžka v zmäkčovači. V dôsledku toho neprebieha regenerácia a do kohútikov sa dostáva nezmäkčená voda.

Častou príčinou soľného mostíka je vysoká vlhkosť v miestnosti, kde je nainštalovaný zmäkčovač vody alebo použitie nesprávneho typu soli. Keď je soľ nevhodná, môže obsahovať nečistoty, ktoré spôsobujú, že je menej rozpustná a má tendenciu sa zlepovať. Pod soľou sa potom môže vytvoriť soľný mostík.

salt2 

Ako postupovať v prípade výskytu soľného mostíka v zmäkčovači?

Ak sa vo vašich kohútikoch začala objavovať tvrdá voda a nič nenasvedčuje poruche zariadenia, oplatí sa skontrolovať, či sa v nádrži nevytvoril soľný mostík. Keď je nádrž naplnená soľou, je na prvý pohľad ťažké zistiť, čo je príčinou nedostatku mäkkej vody. V tomto prípade je užitočné použiť napríklad dlhú drevenú palicu (môže to byť metla). Bude tiež užitočná, ak potrebujete prelomiť mostík.

Najprv vložte palicu do zmäkčovača, aby ste skontrolovali vzdialenosť od podlahy k okraju soli. Potom vykonajte rovnakú činnosť v nádrži. Ak pri zasúvaní palice narazíte na odpor - cítite tvrdú škrupinu soli, ktorá sa zhlukuje, opatrne ju zatlačte na niekoľkých miestach, aby sa soľ rozdrvila. Po odstránení soľného mostíka manuálne spustite regeneráciu zmäkčovača, aby sa lôžko prepláchlo správnym množstvom soľanky a mohlo pokračovať v účinnom zmäkčovaní vody.
rysunek sk

Ako zabrániť vzniku soľných mostíkov?

Vo vlhkých priestoroch sa odporúča udržiavať v nádrži vyššiu hladinu soli a pridávať ju častejšie. Aby ste predišli tvorbe soľných mostíkov vo vašom zmäkčovači vody, je veľmi dôležité používať kvalitné soľné tablety. Mala by to byť soľ určená pre zmäkčovače vody. Nepoužívajte kamennú soľ, hrudkovú soľ, soľ určenú na roztápanie ľadu alebo výrobu zmrzliny. Správna kvalita tabletovanej soli zabezpečuje, že bude bez nečistôt, čo zabezpečí rovnomerné rozpúšťanie.
salt1

Spiatočný

Stránka využíva súbory cookies. Viac informácií v Politike ochrany osobných údajov.