Teraz sme si istí, že tvrdá voda spôsobuje ekzémy!

Teraz sme si istí, že tvrdá voda spôsobuje ekzémy!

Publikovaný 30/01/2018

Boli publikované ďalšie štúdie na vplyv účinku vody na pokožku. V jednom z našich článkov sme písali o riziku výskytu ekzému u detí. Výskumníci z King's College v Londýne a Sheffieldskej univerzity, skúmali vplyv tvrdej vody s vysokým obsahom iónov vápnika a horčíka, ktorá poškodzuje ochrannú vrstvu pokožky, dráždi ju a prispieva k nástupu alebo vzniku ekzému bez ohľadu na vek.

Čo je to ekzém?

Ekzém je chronický zápal,  prejavujúci sa vysušením, intenzívnym svrbením, začervenaním a častými infekciami kože, ktoré sa môžu vyskytnúť na akejkoľvek časti tela. Ekzém nie je len fyzickým problémom. Choroba má tiež emocionálny základ. Výzkum medzi 305 pacientmi s ťažkým ekzémom z Allergy UK ukázala, že:

ponad 70% respondentów deklarowało uczucie depresji.

  • viac ako 70% respondentov trpelo depresiami.
  • 73% respondentov uviedlo problémy so sebaúctou.
  • 58% uviedlo, že má ekzém vplyv na ich osobné vzťahy.
  • 73% respondentov uviedlo, že má negatívny vplyv na ich spoločenský život.
  • 6 z 10 ľudí potvrdili, že neopustia domov z dôvodu choroby.

Naša koža nás chráni pred vonkajšími hrozbami ako sú baktérie, alebo slnečné žiarenie prostredníctvom ochrannej bariéry. Bez nej sa naše telo stáva bezbranným a oveľa viac náchylné k poškodeniu zdanlivo neškodnými vecami v každodennom styku, napr. prášok na pranie alebo mydlo.

umbrella 2603983 1280

Tvrdá voda spôsobuje zhoršenie stavu pokožky

Tvrdá voda obsahuje veľké množstvo iónov vápnika a horčíka, ktoré sa viažu na povrchovo aktívne látky, ktoré sú známe pod pojmom detergenty alebo hydratanty. To znamená obmedzenie rozpustnosti. Výsledkom je, že na koži zostávajú nerozpustné povrchovo aktívne látky a dochádza k poškodeniu vonkajšej bariéry prejavujúce sa podráždením pokožky.

PH pokožky je zvyčajne kyslá, ale tvrdá voda má vysokú zásaditosť, čo znamená, že pri kontakte s tvrdou vodou môže byť pH pokožky zvýšená. Prechod k alkalickému pH narušuje prirodzené ochranné funkcie pokožky. Potenciálne patogénne baktérie, ktoré môžu spôsobiť rôzne infekcie, majú ľahší prístup na povrch nášho tela.

ThinkstockPhotos 461066077 retouchee2

Hlavný autor štúdie Dr. Simon Danby z oddelenia infekcií a srdcových ochorení na univerzite v Sheffielde dokázal, že pre osoby s vrodenou tendenciou k ekzému sa pri kontakte s tvrdou vodou zhoršili prejavy nepříjemného ochorenia. Ľudia s predispozíciou na ekzém sú omnoho citlivejší na tvrdú vodu než ľudia so zdravou kožou. Toto zvýšenie citlivosti je spojené s genetickou tendenciou k slabšej ochrane tela. Dôvodom je mutácia v géne kódujúcej proteín nazývaný filagrín, takže telo nie je schopné vytvoriť dostatočne silnú bariéru, ktorá chráni pred baktériami a uvedenými povrchovo aktívnymi látky. Výskum ukázal, že až u polovici ľudí trpiacich na ekzém bol problém s kódovaním filagrinu.

Zmäkčovanie vody znižuje riziko ekzému

Nová štúdia, publikovaná 16. septembra 2017 The Journal of Investigate Dermatology ukázala, že odstránenie iónov vápnika a horčíka z vody, t.j. zmäkčovanie vody, môže zmierniť negatívne účinky tvrdých vôd na pokožku. Bolo zistené, že použitie zmäkčovača vody znižuje škodlivé účinky povrchovo aktívnych látok a potenciálne znižuje riziko vzniku ekzému.

dedurizator eVolution 500 Powerfinal

Zdroj: King's College v Londýne, "Tvrdá pravda o ekzéme:  niečo je vo vode"

Spiatočný

Stránka využíva súbory cookies. Viac informácií v Politike ochrany osobných údajov.