15 faktov o zmäkčovačoch vody, ktoré by ste mali vedieť

15 faktov o zmäkčovačoch vody, ktoré by ste mali vedieť

Publikovaný 05/09/2022

15 faktov o zmäkčovačoch vody, ktoré by ste mali vedieť

 

Zmäkčovač je neoceniteľné zariadenie v každej budove, ktorá dostáva tvrdú vodu. Zmäkčuje ju, a tým zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa, ktorý sťažuje čistenie domu. Zmäkčovač chráni inštalácie aj pred vodným kameňom, ktorý je spojený s poruchami a zníženou životnosťou zariadení na ohrev vody. Znižuje tiež náklady na čistiace prostriedky, ktoré sa lepšie rozpúšťajú v mäkkej vode a sú účinnejšie, preto sa ich spotrebuje menej. Prístroj tiež chráni pokožku a vlasy pred negatívnymi účinkami umývania v tvrdej vode.

Ako funguje zmäkčovač vody? Čo sa vyžaduje na inštaláciu? Čo sa oplatí vedieť o používaní zariadenia? Tu je niekoľko základných informácií o zmäkčovačoch vody, ktoré by ste mali vedieť.

1. Zmäkčovač odstraňuje z vody prebytočné ióny vápnika a horčíka, ktoré spôsobujú jej tvrdosť. Nežiaduce ióny sú nahradené iónmi sodíka. Tento proces prebieha v iónomeničovom lôžku, ktoré je srdcom zariadenia.

2. Stanica zmäkčuje vodu za chodu, neskladuje ju. Po otvorení kohútika vyteká správne zmäkčená voda.

 AdobeStock 122246664 1

3. Zmäkčovač vám umožňuje nastaviť stupeň tvrdosti vody, ktorá bude k dispozícii na miestach použitia vašej domácnosti. Odporúča sa, aby tvrdosť vody v domácnosti bola medzi 3 až 6 °dH (nemecké stupne).

4. Zmäkčovač nemení chuť vody ani ju nesterilizuje. Zmäkčená voda je bezpečná na pitie. Opatrní by mali byť len ľudia na diéte s nízkym obsahom sodíka.

5. Po zmäkčení určitého množstva tvrdej vody iónomeničové lôžko stráca svoje vlastnosti. Ale nie nezvratne. Ak chcete pokračovať v efektívnom fungovaní, vyžaduje sa opláchnutie soľankou (roztok soľných tabliet a vody). Zariadenie to robí automaticky v správnom momente.

6. Väčší objem lôžka v zmäkčovači znamená, že zariadenie bude schopné medzi regeneráciami zmäkčiť viac vody. Správny výber zmäkčovača podľa potrieb vašej domácnosti však zverte do rúk odborníka na úpravu vody.

AdobeStock 143066955 1

7. Zmäkčovač pracuje automaticky bez toho, aby pútal pozornosť používateľa - po nastavení na paneli nevyžaduje žiadnu obsluhu (okrem pridávania soli, keď je jej množstvo v nádrži nízke).

8. Pre správnu činnosť zariadenia je dôležitá nielen správna hladina soli v nádrži, ale aj používanie produktu zodpovedajúcej kvality. Oplatí sa zvoliť osvedčenú tabletovú soľ – určenú do zmäkčovačov vody.

9. Ak zmäkčovač pred pridaním spotrebuje celú zásobu soli, iónomeničové lôžko sa nezregeneruje a voda, ktorá ide do vášho domáceho systému, bude tvrdá.

10. Ak sa rozhodnete pre zmäkčovač vody s podporou WiFi, nemusíte jednotku sledovať, aby ste skontrolovali, či je v nádrži dostatočná zásoba tabletovej soli. Stav nádrže je možné rýchlo overiť pomocou mobilnej aplikácie nainštalovanej vo vašom smartfóne. Aplikácia vás tiež dokáže včas upozorniť SMS správou alebo e-mailom, keď sa blíži čas doplnenia soli.

mezczyzna z telefonem shutterstock 150284597 v3

11. Zmäkčovač vody môže byť inštalovaný v dome - novom aj používanom, ako aj v byte. V predaji nájdete špeciálne kompaktné modely vyžadujúce malý inštalačný priestor.

12. Zmäkčovač je nainštalovaný na prívode studenej vody. Zariadenie vyžaduje prístup k elektrickej zásuvke a pripojenie odtoku pracej vody do kanalizácie. Uprednostňuje sa podlahový odtok umiestnený v blízkosti zmäkčovača vody, no v prípade jeho nedostatku sú možné aj iné možnosti - napríklad napojenie na odtokový sifón najbližšie k drezu a pod.

kitchen compact 15 1

13. Pred zmäkčovač vody vždy nainštalujte in-line filter s mechanickou vložkou, ktorý chráni pred prenikaním mechanických nečistôt hlboko do systému.

14. Keď je doma problém nielen s tvrdosťou vody, ale aj s jej chuťou a vôňou, oplatí sa zvoliť zariadenie 2 v 1, teda zmäkčovač vody s uhlíkovým filtrom. Zabezpečí patrične mäkkú vodu a zlepší jej chuť a vôňu.

15. Servis zmäkčovača vody sa odporúča vykonávať aspoň raz ročne. Pravidelne vykonávaný servis obmedzuje riziko zastavenia spotrebiča alebo jeho nesprávnej prevádzky, umožňuje znižovať prevádzkové náklady a predlžuje doby medzi výmenou opotrebovaných dielov.

 klatka z filmu 2

 

Spiatočný

Stránka využíva súbory cookies. Viac informácií v Politike ochrany osobných údajov.