Tvrdá voda obsahuje vápnik a horčík. Soli týchto minerálov po zahrievaní zanechávajú usadeniny na skle a dlaždiciach, ktoré môžu obmedziť prietok inštalácie, obmedziť rozpustnosť detergentov a kozmetických prípravkov a zanechať zvyšky na vlasoch a pokožke. Tvrdá voda doma je veľká nepríjemnosť. V nasledujúcom článku sa dozviete niekoľko spôsobov, ako zmäkčiť tvrdú vodu a zvládnuť jej účinky.
Ako zmäkčiť vodu doma a riešiť účinky tvrdej vody?
1. Pred spotrebou zohrejte vodu. To je najjednoduchší, ale časovo náročný spôsob, ako sa zbaviť minerálov, ktoré spôsobujú tvrdosť. Ako to funguje?
- Uveďte vodu do varu a varte ju niekoľko minút (v prípade elektrickej varnej kanvice to nie je možné).
- Nechajte vychladnúť. Biela usadenina z vápenca by mala spadnúť na dno nádoby, v ktorej bola voda varená.
- Používajte iba vodu nachádzajúcu sa v hornej časti nádoby, bez pohybu zvyšku na dne.
2. Pridajte aviváž na pranie, ktorý pracuje vo fáze plákania oblečenia a zachováva určité minerály vo vode namiesto na povrchu odevov. Týmto spôsobom chráni tkaninu pred zničením. Vyskúšajte niekoľko rôznych výrobkov a uistite sa, že sa aviváž "nezráža", t. J. Nezanecháva viditeľnú klznú vrstvu na textílii a vo vnútri práčky.
3. Kamenné sedimenty ošetrujte vodou a octom. Destilovaný biely ocot môže odstrániť nahromadené usadeniny z tkanín, odtokov, armatúr alebo riadu. Zrieďte ocot rovnakým pomerom s vodou, naneste roztok na handričku a umyte znečistený povrch, potom dôkladne opláchnite. Nevýhodou tohto riešenia je silný zápach po čistení a množstvo práce. Je to skôr dočasné riešenie, ktoré Vás na chvíľu oslobodí od účinku tvrdej vôd v domácnosti.
- Uteráky prané v tvrdej vode sú tvrdé a drsné. Pridajte ocot na opláchnutie, ale buďte opatrní - niektorí tvrdia, že by mohlo dôjsť k poškodeniu gumových tesnení v práčke. Zvážte konzultáciu s výrobcom zariadenia.
- Majte na pamäti, že ocot môže bieliť niektoré druhy látok a poškodiť dlažbu.
4. Zvážte inštaláciu zmäkčovača vody, ktorá vás okamžite a natrvalo ochráni pred problémom s tvrdou vodou. Zmäkčovače pracujú v reálnom čase - po inštalácii na hlavnú prípojku studenej vody, z každého vodovodného kohútika po odskrutkovaní okamžite tečie mäkká voda.
- Najprv zmerajte tvrdosť vody doma. Môžete to urobiť jednoduchými prúžkovými testermi alebo presnejšími testovacími chemickými súpravami. Sú k dispozícii u dodávateľov zariadení na úpravu vody alebo v chemických veľkoobchodoch.
- Nájdite správny zmäkčovač vody na základe výsledkov testov, veľkosti domu, počtu členov domácnosti a spotreby vody. Priemerný obyvateľ Slovenska spotrebuje 100 litrov vody denne. Na kúpanie používame veľa vody. Jedna napustená vaňa spotrebuje asi 120-150 litrov vody, zatiaľ čo 10-minútová sprcha asi 30-40 litrov vody. Čím väčší je dom, spotreba vody, tvrdosť a počet obyvateľov, tým účinnejší musí byť zmäkčovač. Ak chcete správne vybrať zmäkčovač, je najlepšie požiadať o bezplatnú ponuku od špecialistov v oblasti úpravy vody.
- Naučte sa používať zmäkčovač. Moderné zariadenia fungujú takmer úplne bezúdržbovo - zapojíte ich k napájaniu, každých niekoľko týždňov alebo mesiacov pridáte tabletovú soľ potrebnú na opláchnutie lôžka v zmäkčovači a je to! So zmäkčovačmi s modulmi WiFi môžete dokonca komunikovať aj na diaľku. Toto je veľmi pohodlné riešenie, najmä pre ľudí, ktorí oceňujú technologické inovácie.
Spiatočný