Čo je filtrácia vody a čo zmäkčovanie vody?

Čo je filtrácia vody a čo zmäkčovanie vody?

Publikovaný 05/09/2022

Čo je filtrácia vody a čo zmäkčovanie vody?

Úprava vody doma môže zlepšiť zloženie a vlastnosti vody. Vďaka úprave vody ľahko a rýchlo odstránite nežiaduce prvky, zlúčeniny a nečistoty. Týmto spôsobom sa zlepšuje jej kvalita. Úprava vody pozostáva zo zmäkčovania, filtrovania alebo oboch procesov.

Čo je zmäkčovanie vody?

Zmäkčovanie vody je proces zahŕňajúci redukciu iónov vápnika a horčíka. Sú prítomné vo vode v nadmernom množstve a spôsobujú, že je tvrdá. Čím je ich viac, tým je voda tvrdšia. Prečo sa tvrdá voda zmäkčuje? Minerály v nej obsiahnuté síce nemajú negatívny vplyv na zdravie, ale doma spôsobujú veľa problémov. Z vody sa vyzrážajú vo forme ťažko odstrániteľných usadenín vodného kameňa, ktoré sa usadzujú na armatúrach a vo vnútri inštalácie a zariadení na ohrev vody. Tieto usadeniny prispievajú k vzniku porúch, poškodeniu a predčasnému opotrebovaniu zariadení a spotrebičov. Negatívny vplyv majú aj na vlasy a pokožku, okrem iného tým, že ich vysušujú a zbavujú lesku.

Čo je zmäkčovanie vody? Tvrdá voda preteká cez špeciálne lôžko na výmenu iónov v stanici nazývanej zmäkčovač. Zachytáva ióny vápnika a horčíka a vymieňa ich za ióny sodíka. Minerály zodpovedné za tvrdosť zostávajú v živici, takže kohútiky vo vašej domácnosti dostanú správne zmäkčenú vodu.

Zmäkčovač je namontovaný centrálne pre celý dom - jedno zariadenie tak zabezpečuje mäkkú vodu vo všetkých odberných miestach. Dostane sa do vodovodných kohútikov, vykurovacieho kotla, zásobníka teplej vody, práčky a chráni ich pred negatívnymi účinkami usadenín vodného kameňa.

Zmäkčovač vody odstraňuje z vody vápnik a horčík. Problém s ostatnými komponentmi rieši vhodná filtrácia.

klatka z filmu

Filtrácia vody

Existuje niekoľko typov filtrov, z ktorých si môžete vybrať v závislosti od problému s vodou, ktorý máte. Zariadenia obsahujúce aktívne uhlie odstraňujú z vody nežiaduce chemikálie. V prvom rade je to chlór používaný na dezinfekciu vody. Uhlíkový filter účinne zbaví vodu chuti a zápachu chlóru. Inštaluje sa v domácnosti, rovnako ako zmäkčovač, centrálne na hlavnú prípojku studenej vody. V prípade domácností, ktoré sa stretávajú s problémom tvrdosti vody a zápachu chlóru vo vode, odporúčame úpravne vody 2 v 1, ktoré obsahujú uhlíkový filter a iónomenič v jednom kryte. Vodu zbavujú chlóru a zároveň iónov zodpovedných za tvrdosť.
Voda môže obsahovať aj mechanické nečistoty - tie zachytáva mechanický filter inštalovaný pred úpravňou vody. Do úpravní vody sa tak dostáva predfiltrovaná voda bez nečistôt, ktoré by mohli brániť správnej prevádzke zariadenia.

Voda môže obsahovať aj kontaminanty, ako sú vírusy, cysty, alergény a olovo. Tie sú odstránené mikrobiologickými filtrami alebo systémami reverznej osmózy. 

AdobeStock 128085668 1

V studničnej vode sa často vyskytuje aj železo a mangán. Dôsledkom ich prítomnosti je hrdzavá farba a zhoršenie chuti vody, ťažko odstrániteľné škvrny a usadeniny a množenie baktérií v potrubí vodovodného systému. Ďalším problémom v studničnej vode je sírovodík. Jeho nepríjemný zápach, pripomínajúci pokazené vajcia, je badateľný už pri nízkych koncentráciách. Špeciálne filtre na odstraňovanie železa dokážu vyriešiť tieto a ďalšie problémy odstránením nadbytočných nežiaducich zlúčenín z vody.

V predaji nájdete aj multifunkčné filtre na studničnú vodu vybavené špeciálnou zmesou, ktoré odstraňujú železo, mangán, tvrdosť, čpavok a organické látky.

Spiatočný

Stránka využíva súbory cookies. Viac informácií v Politike ochrany osobných údajov.